שיקום שבילי טיול

המלצות אלו מרכזות את נסיון עמותת ירוק בלב בשיקום שבילי הטיול בחיפה, וכוללת הבהרות שניתנו ע"י הועדה לסימון שבילים וכמה רכזי סימון שבילים בחברה להגנת הטבע לשעבר.

סמכות לסימון שבילים

החוק מחייב כל קבוצת מטיילים לעקוב אחרי סימון שבילים בטיול בשמורות טבע מוכרזות. אמנם עבור שטחים שאינם מוכרזים כשמורות טבע אין חוק כנסת המסמיך גורם בלעדי לסימון השבילים ולתחזוקתם או חוק המונע מאדם כלשהו מלעשות זאת על דעת עצמו.

על אף האמור, יש להישמע להוראות הריבונים על השטח (עירייה, מועצה מקומית, רשות הטבע והגנים, אוניברסיטה ועוד) ולשמור על זכויות הקניין של בעלי הקרקע (ציבורית ופרטית) ועל שלל חוקים נוספים ובפרט: פקודת היערות (1926), חוק להגנת חיית הבר (1955), חוק הגנת הצומח (1956), חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (1998), ערכי טבע מוגנים (2005), חוק שמירת הנקיון (1984), חוק למניעת מפגעים סביבתיים (1992) ושלל חוקי עזר עירוניים ותקנות של רשות הטבע והגנים ורשויות המדינה האחרות.

הנחיות טכניות

אתם מוזמנים תמיד לפנות לעמותת ירוק בלב לקבלת ייעוץ ולהשאלת ציוד וחומרי צביעה.

ציוד לצביעה

את כל הציוד לצביעת סימון שבילים ניתן למצוא בחנויות חומרי בניין, כאשר טווח המחירים רחב מאוד ותלוי בחנות בה תבחרו, בכמות הצבע שתרכשו ואם תבחרו במותגים מפורסמים או חלופיים שפחות מוכרים בישראל. החנויות במפרץ חיפה באזור דרך ההסתדרות אחרי צומת וולקן יציעו לרוב את המחירים המשתלמים ביותר ברכישה ישירות מהחנות. תמיד כדאי לציין כי המוצרים שאתם רוכשים משמשים אתכם לפעילות התנדבותית למען כלל הציבור, ובקשו מחיר הוגן.

מומלץ להצטייד בערכת סימון שבילים בסיסית המיועדת לצוות סימון המונה 2 עד 3 חברות צוות, וזו תכלול: בקבוקי צבע לחיצים, מברשות צביעה, מברשת ברזל, כלי גינון, מעט מדלל צבע, נייר עיתון לניקוי הידיים והציוד משאריות צבע ובקבוק להשרייה של המברשות בסיום פעילות הצביעה.

ערכת סימון שבילים בסיסית בסוף יום סימון

צבע

הצבע העמיד ביותר הוא סופרלק (או מותגים אחרים דומים) על בסיס שמן. אין צורך בצבע בסיס, צובעים ישר על הסלע ומקסימום עוד שכבה. אפשר לנסות לבקש שאריות ועודפי ייצור במפעל בעכו.

שמעתם על צבע אחר, ידידותי לסביבה ועמיד לתנאי מזג האוויר? כתבו לנו.

הכמות הדרושה היא בערך 1 ליטר צבע לכל 10 ק"מ שביל, והמחיר המשתלם ביותר הוא לפחי צבע של 5 ליטרים.
צבעים שפחות דוהים: כחול, ירוק, שחור, לבן.
צבעים שיותר דוהים: אדום, צהוב, כתום.

לטיול סימון שבילים עמותת ירוק בלב ממלאת את הצבע מהפחיות המסורבלות (לאחר עירבוב יסודי עם מקל חלק) אל תוך בקבוקים ריקים של סבון כלים, בנפח שבין 500 מ"ל ועד 1 ליטר עם פקק לחיץ, מכלובי מחזור בקבוקים הפזורים ברחבי העיר. לחילופין ניתן לבקש מתחנות דלק בקבוקי שמן ריקים, עם פקקים קעורים המתאימים יותר.

צבע לבן בבקבוק לחיץ של סבון ידיים נוזלי בנפח 500 מ"ל ומברשת צביעה

מדלל צבע

מדלל צבע (טרפנטין/Thinner) מונע את ייבוש הצבע ומשמש לניקוי הידיים והציוד (המברשות והפקקים) בסיום כל טיול צביעה. מומלץ לשמור את המברשות המשומשות לטיול הצביעה הבא בתוך בקבוק בעל פתח רחב מאוד (למשל פריגת/אייסטי 500 מ"ל מכלוב מחזור בקבוקים) לאחר מריחת רוב הצבע מהן יחד עם מדלל צבע בכמות המספיקה לכיסוי שערות המברשת אך לא יותר מכך.

מברשות צביעה

מומלץ לסמן עם מכחול ¾ אינץ' או עם מברשת 1 אינץ' עם ידית מעץ (פלסטיק נמס במגע עם מדלל צבע).

מברשת ברזל

משמשת לגירוד פני השטח עליו צובעים כדי שהצבע יתחבר היטב למשטח הצביעה.

זהירות: שאיפת חלקיקי האבק מסוכנת ביותר לבריאות ועלולה לגרום לסרטן ולמחלות מסוכנות אחרות!

כפפות

מומלץ להשתמש בכפפות רב פעמיות לגינון. הכפפות מגינות על הידיים הן מפני פציעה במהלך גירוד משטח הצביעה והן בפני הצבע עצמו שפוגע בעור גופנו. כדאי לבחור בכפפות רכות וגמישות שיצמדו לאצבעות ויאפשרו תנועה חופשית שלהן ורגישות לתחושת מגע.

כפפות עבודה שאינן צמודות וגמישות יגרמו ללכלוך ולסרבול עבודת הצביעה

היכן לסמן?

על סלע

סימון שביל ואדיות חיפה על סלע בולט

יש למצוא לסימון סלע קשה (לא קירטון ולא כורכר), מקובע לקרקע או כבד במיוחד, בולט למראה משביל הטיול, בעל פני שטח המספיקים בגודלם לסימון השביל ובשיפוע כמה שפחות אופקי. סימונים אנכיים עמידים יותר לאורך זמן בפני נזקי מזג האוויר.

סימון בשיפוע חד על פני סלע בולט

על שלט

שלטי מתכת על עמוד (ברזל זוית / בזנ"ט) יכולים לשמש לסימון צמתים חשובות בשביל, אך מצריכים השקעה גדולה בחומר ובמאמץ לקבעם עמוק בקרקע. רצוי מוטות ברזל זוית באורך לפחות 1.5 מטר ולתקוע כמחצית מהאורך באדמה באמצעות הלמניה.

סימון על שלט מתכת במורד שביל הדרוזים לכיוון עוספיא באזור יגור

השלט עצמו הינו לוח מתכת (פלדת אל-חלד או אלומיניום) או עץ שעליהם יסומן השביל. ניתן להוסיף לשלט כיתוב המציין יעדים עם שמות רווחי אליהם מוביל השביל, למשל שם רחוב, שכונה או מבנה ציבור. יש להימנע ככל האפשר מציון שמות של מבנים מסחריים אשר עשויים להתחלף בתוך שנים בודדות.

סימון על שלט בפארק יער רמת אלון בחיפה

על עץ

עדיף כמה שפחות ועם לוחית מתכת שמחברים לעץ. גזע או ענף של עץ מתקלף בכל שנה ורצוי שלא לסמן עליו ישירות.

סימון שביל על גבי לוחית מתכת שהוצמדה במסמרים לגזע עץ אלון בפארק הכרמל

על מבנה

לא מומלץ! סימון על מבנה בעיר עשוי לגרור התנגדות תושבים לכלל סימון השביל ובמקרים מסויימים זה מהווה עבירה על החוק.

סימון על גבי קיר בניין
סימון על פני קיר מעקה מדרגות חוץ
סימון על פני קיר מעקה מדרגות חוץ

על מתקן תשתיות

הסימון על מתקני תשתיות אינו מומלץ ובמקרים מסויימים מהווה עבירה על החוק. אסור בהחלט לסמן על מתקני תשתיות מסוכנות כגון: עמוד קו מתח גבוה של חברת החשמל או קו תקשורת.

ניתן לבקש אישור בכתב מהרשות המקומית לסימון מוסכם על גבי המתקנים שבבעלותה. לעיתים גם חברות תקשורת יענו לבקשה לסימון אסטתי על תיבות שבבעלותן המוצבות בדרך.

סימון על גבי מתקן צנרת ביוב בואדי אבן בחיפה

על פסולת המצויה בשטח

לא מומלץ לסמן את השביל על גבי חפצים הזרוקים בטבע כדי שלא ליצור תלות של סימון השביל בפסולת שאותה יש לפנות מן השביל למען שמירת הטבע.

איך לסמן?

צוות סימון

צוות סימון יעיל יכלול מובילת דרך וצבעיות כמספר הצבעים הנדרשים לסימון. לדוגמה, צוות הסימון היעיל ביותר לסימון שביל ב-2 צבעים יכלול 3 חברות צוות. הראשונה מובילה ומצויידת בכפפות עבודה, מברשת ברזל לגירוד מכין לצביעה, ומסור או מזמרה להסרת מכשולים שנותרו בדרך. חברות הצוות הנלוות יצטיידו כל אחת בזוג כפפות רכות וגמישות, בקבוק צבע עם פקק לחיץ ומברשת צביעה. כל הציוד צפוי להתלכלך מאוד בצבע ובכל מה שידבק לצבע.

לפני צביעה מנקים עם מברשת פלדה את הסלע מחומרים אורגניים. לאחר הגירוד יש לנשוף בעוצמה על פני השטח להסרת האבק לפני הצביעה, חשוב להרחיק מיד את הפנים מהאבק לאחר הנשיפה כדי שלא לשאוף אותו.

גירוד מכין לצביעה משפר את תאחיזת הצבע במשך השנים

שתי החברות האחרות בצוות מרוכזות אך ורק בצביעה, כאשר מומלץ כי הראשונה מביניהן תצמד למובילה ותצבע בצבע הבהיר יותר ורק לאחר מכן תצבע חברתה, כדי לצמצם ככל הניתן את ערבוב הצבעים על גבי מברשות הצביעה.

אם חסרה חברת צוות אז החברה המובילה יכולה גם לצבוע ראשונה בצבע הבהיר יותר. מומלץ שאותו אדם לא יצבע ביותר מצבע אחד, כי זה יגרום לערבוב הצבעים בסימון ויתקבלו גוונים לא רצויים בסימונים לאורך השביל.

צורה

מומלץ לבחור דוגמה פשוטה ביותר, שתאפשר מחד לבצע את פעולת הסימון בזריזות גם למסמנים אותו לראשונה ומאידך שניתן יהיה לעקוב אחרי הכיוון אליו הוא מצביע על השביל בשטח. ניתן לסמן ביד חופשית וללא תבנית צביעה (שבלונה) פס צבע/עיגול/חץ בודד או כפול המצביעים לכיוון השביל הרצוי.

סימון קו פשוט ביד חופשית
כיתוב הכוונה על גבי סלע בצומת שבילים בתל-אהרון בחיפה

סימון השבילים במלבן הסימון הנפוץ בשבילי הטיול בישראל בעל 3 פסי צבע הוא סימן רשום של הועדה לשבילי ישראל. לכן בחרה עמותת ירוק בלב לסמן את שבילי הטיול שהיא משקמת ב-2 פסי צבע, דבר שיאפשר הוספת קו שלישי בעתיד, כאשר הועדה לשבילי ישראל תואיל לאמץ את כלל שבילי הטיול בחיפה.

מרווח

יש לסמן את השביל כך שגם מטיילים לא מנוסים יוכלו למצוא את התוואי הרצוי בקלות, גם כאשר תנאי הראות לקויים. בעומדכם ליד כל סימון צריך לראות לפחות 2 סימונים לפנים ו-2 סימונים לאחור, את הסימון הבא והזה שבא אחריו כמו גם הקודם וזה שלפניו.

צוות סימון בנקודות סימון עוקבות לאורך שביל טיול בגבעת העיזים בחיפה

שימו לב, המסלול צריך להיות מסומן עבור המטיילים מ-2 הכיוונים (הלוך וחזור), גם אם עדיף לטייל בו בכיוון אחד מסוים.

סימון משני צידי הסלע עבור המטיילים ב-2 הכיוונים

הספק

הספק הסימון לצוות מנוסה היא כ-4 ק"מ ליום. תדירות טיולי סימון חוזר משתנה בהתאם לאופן הסימון, אך כדאי שלא תפחת מחזרה בכל 5 שנים על כל סימון שביל.